| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | AP8459WW |
| EAN | 0731304317586 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Metered-by-outlet |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, PSE, UL Listed, VCCI Class A, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, PSE, UL Listed, VCCI Class A, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 200-230 V |
| Maximum current | 20 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, PSE, UL Listed, VCCI Class A, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.08 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2037 mm |
| Package weight | 8.35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2037 mm |
| Package weight | 8.35 kg |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4728.07 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4728.07 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure









































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account