| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 13U |
| Front door construction | Perforated |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.91 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Certification | EIA-310-D |
| Preassembled | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 52.3 kg |
| Mounting depth (max) | 48.3 cm |
| Width | 584 mm |
| Depth | 631 mm |
| Height | 663 mm |
| Weight | 42.7 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 90.91 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 52.3 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 686 x 775 x 838 mm |
| Technical details | |
| Type | Wall mounted rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack mounting | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 584 x 622 x 654 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 158.3 |
| Rack capacity | 13U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | EIA-310-D |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Rack mounting | Yes |
| Package dimensions (WxDxH) | 686 x 775 x 838 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 584 x 622 x 654 mm |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure













Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account