| SKU | AR3150B2X609 |
|---|---|
| EAN | 0731304753223 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
Our high-performance IT Rack for data centers, server rooms & wiring closets
Part of NetShelter
Bring your business the power of global scale, sustainable leadership and unparalleled quality with APC NetShelter SX: our most versatile IT rack for AI applications and everyday excellence.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 42U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1814.4 kg |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 1158 mm |
| Package width | 853 mm |
| Package height | 2128 mm |
| Package weight | 154.6 kg |
| Width | 750 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Height | 1991 mm |
| Weight | 123.9 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 1814.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 1158 mm |
| Package width | 853 mm |
| Package height | 2128 mm |
| Package weight | 154.6 kg |
| Technical details | |
| Package width | 853 mm |
| Package height | 2128 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure























Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account