| Maximum weight capacity | 1704 kg |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 48U |
| SKU | AR3157 |
| EAN | 0731304236368 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 48U |
| Maximum weight capacity (rolling) | 1022 kg |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1704 kg |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 184.1 kg |
| Mounting depth (max) | 91.5 cm |
| Mounting depth (min) | 26.2 cm |
| Width | 750 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Height | 2258 mm |
| Weight | 169.1 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 1704 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 184.1 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 895 x 1219 x 2400 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Dimensions (WxDxH) | 750 x 1070 x 2258 mm |
| Static load | 1704 |
| Dynamic load | 1022 |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 558.58 |
| Rack capacity | 48U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 895 x 1219 x 2400 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 750 x 1070 x 2258 mm |
| Static load | 1704 |
| Dynamic load | 1022 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure















Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account