| SKU | AR7502 |
|---|---|
| EAN | 0731304234579 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs | View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Certification | RoHS, REACH, PEP, EOLI |
| Type | Cable management panel |
| Rack capacity | 42U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 216 mm |
| Package height | 2235 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package weight | 7.75 kg |
| Width | 117 mm |
| Weight | 2.27 kg |
| Height | 1930 mm |
| Depth | 13 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 216 mm |
| Package height | 2235 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package weight | 7.75 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Type | Cable management panel |
| Rack capacity | 42U |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 22.97 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure

























































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account