SRTG10KXLI - APC Smart-UPS On-Line, 10kVA/10kW, Rack/Tower, 230V, 2x IEC C13+1x IEC C19+Hard wire 3-wire (H+N+E) outlets, Network Card, W/O rail kit
| Output power capacity | 10 kVA |
|---|---|
| Output power | 10000 W |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| SKU | SRTG10KXLI |
| EAN | 0731304411864 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs | View PDF |
| Power | |
|---|---|
| Output power | 10000 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 285 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 600 J |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 10 kVA |
| ECO mode | Yes |
| Performance | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Output power | 10000 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 285 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 600 J |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Noise level | 55 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 10 kVA |
| ECO mode | Yes |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Emergency Power Off (EPO) connector | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Hardwire |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SmartConnect port | No |
| Battery | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery voltage | 96 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 2011.68 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Packaging content | |
| Management card included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 414 mm |
| Weight | 81.1 kg |
| Width | 440 mm |
| Package weight | 83.1 kg |
| Height | 217 mm |
| Depth | 620 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 414 mm |
| Package weight | 83.1 kg |
| Management card included | Yes |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure



















Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account