ATEN 10.1” Touch Panel
- 10.1” touch panel
- Natively installed ATEN Control System app and designed for the integrated use with the ATEN Control System
- Supports Power over Ethernet (PoE), which allows it to receive power and communication over a single Ethernet cable
- Flexible installation and available for the additional wall mount kit (ATEN VK302) and tabletop kit (ATEN VK304), as well as compatible for any standard VESA 75 x 75 mm mounts
| SKU | VK330 |
|---|---|
| EAN | 4710469340376 |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs | View PDF |
1x VK330 10.1” Touch Panel
1x User Instructions
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display technology | LCD |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| Viewing angle | 85° |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177.8 mm |
| Depth | 252 mm |
| Height | 24.5 mm |
| Weight | 610 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 810 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Technical details | |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Master (outer) case width | 263 mm |
| Master (outer) case length | 343 mm |
| Master (outer) case height | 195 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.92 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 263 mm |
| Master (outer) case length | 343 mm |
| Master (outer) case height | 195 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.92 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.83 kg |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure









Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account