| Form factor | Desktop |
|---|---|
| SKU | VP2021 |
| EAN | 4710469342349 |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) | View Manual View Manual |
| PDF URLs | View PDF |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power |
| Features | |
| Maximum resolution (VGA) | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800 (WXGA), 1280 x 1024 (SXGA), 3840 x 2160, 800 x 600 (SVGA), 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1024 x 768 (XGA), 1680 x 1050 (WSXGA+), 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| AirPlay mirroring | Yes |
| Google Cast | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WEP, WPA, WPA2 |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface | HDMI + VGA (D-Sub) |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Input voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -20 - 60% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 104 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 28.3 mm |
| Weight | 472 g |
| Package weight | 1.15 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 232 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.37 kg |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 283 mm |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account