| Interface type | 2x5 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 125 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | AFCT-5971LZ-C |
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs | View PDF |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Ethernet LAN | Yes |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | No |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Wavelength | 1300 nm |
| Maximum data transfer rate | 125 Mbit/s |
| Interface type | 2x5 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| SFP transceiver standard | LX |
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE |
| Coarse Wavelength Division Multiplexing (CWDM) | No |
| Country of origin | Taiwan |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Avago Technologies |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Avago Technologies |
| Country of origin | Taiwan |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Power | |
| Input voltage | 3.3 V |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Compliance certificates | UKCA, UL, US FDA, REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Lead |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Maximum data transfer rate | 125 Mbit/s |
| Interface type | 2x5 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Wavelength | 1300 nm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Lead |
| Compliance certificates | UKCA, UL, US FDA, REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account