| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | MAM1Q00A-QSA-C |
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Ethernet LAN | Yes |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 40GBASE |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Country of origin | China |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Mellanox Technologies |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Mellanox Technologies |
| Country of origin | China |
| Certification | CE, EMC, FCC, REACH, RoHS, TÜV |
| Certificates | |
| Certification | CE, EMC, FCC, REACH, RoHS, TÜV |
| Compliance certificates | TÜV mark, UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC), REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Doesn't contain | Lead |
| Compliance certificates | TÜV mark, UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC), REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account