ATGBICS PCIEX16-Q28-2-NVX4-AT network card Internal Ethernet 100000 Mbit/s
- 100Gb/s Ethernet per port
- 1/10/25/40/50/56/100 Gb/s speeds
- Single and dual-port options available
- T10-DIF Signature Handover
- CPU offloading of transport operations
- Application offloading
- Mellanox Peer Direct communication acceleration
- Hardware offloads for NVGRE, VXLAN and GENEVE encapsulated traffic
- End-to-end QoS and congestion control
- Hardware-based I/O virtualization
- RoHS compliant
- High performance silicon for applications requiring high bandwidth, low latency and high message rate
- World-class cluster, network, and storage performance
- Smart interconnect for x86, Power, Arm, and GPU-based compute and storage platforms
- Cutting-edge performance in virtualized overlay networks NVGRE and GENEVE
- Efficient I/O consolidation, lowering data center costs and complexity
- Virtualization acceleration
- Power efficiency
- Scalability to tens-of-thousands of nodes
| SKU | PCIEx16-Q28-2-NVX4-AT |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
Mellanox ConnectX-4 network controller cards with 100Gb/s Ethernet connectivity provides a high performance and flexible solution for Web 2.0, Cloud, data analytics, database, and storage platforms.
ConnectX-4 provides an unmatched combination of 100Gb/s bandwidth in a Dual, single port, low latency, and specific hardware offloads, addressing both today’s and the next generation’s compute and storage data center demands.
All Mellanox adapter cards are supported by Windows, Linux distributions, VMware, FreeBSD, and Citrix XENServer. ConnectX-4 adapters support Open Fabrics-based RDMA protocols and software and are compatible with configuration and management tools from OEMs and operating system vendors.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | QSFP28 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | NVIDIA ConnectX-4 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 50 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | NVIDIA ConnectX-4 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,25000,40000,50000,100000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Chipset | NVIDIA ConnectX-4 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 68 mm |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Chipset | NVIDIA ConnectX-4 |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





















































































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account