ATGBICS X710-DA2-C network card Internal Ethernet 10000 Mbit/s
- PCI-Express host interface specification v3.0 x8 and higher
- Supports the PCI Bus Power Management specification and section 5 of the PCI Express Base Specification
- PCI-Express lanes: x8
- Dual-port 10GbE adapters
- Network Virtualization offloads including VXLAN, NVGRE, Geneve and Network Service Headers
- Intel Ethernet Flow director for hardware based application traffic steering
- Intelligent offloads to enable high performance with Intel Xeon processor-based servers
- Packet checksum offloads: Calculates IP,UDP, TCP, and Stream transmission Protocol checksums for insertion into transmitted packets and for integrity checking on received packets
- Includes support for UDP and TCP checksums in both IPv4 and IPv6 data grams
- I/O virtualization innovations for maximum performance in a virtualized server
- Support for optional End-to-End CRC generation and checking
- Supports up to 1024 LAN queue sets (768 typically available)
- Supports up to 384 VSIs with average of two TCs allocated per VSI
- Supports up to 16VEB/VEPA switching components
- Supports Network standard: IEE802.3 10GBASE-SR ,10GBASE-LR,10GBASE-CR
- IEEE802.3x flow control support
- IEEE802.3Q VLAN support with VLAN tag insertion, with stripping and packet filtering for up to 4096 VLAN tags
- Jumbo Frame support 9728 bytes
| SKU | X710-DA2-C |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
The Intel Ethernet Converged Network Adapter X710 addresses the demanding needs of an agile data centre by providing unmatched features for both server and network virtualization, flexibility for LAN and SAN networks, and proven, reliable performance.
X710DA2 network adapters are the foundation for server connectivity, providing broad interoperability, critical performance optimisations, and increased agility for Communications, Cloud, and Enterprise IT network solutions.
▪ PCI Express (PCIe) 3.0, x8
▪ Network Virtualization offloads including VxLAN, GENEVE, NVGRE, MPLS, and VxLAN- GPE with Network Service Headers (NSH)
▪ Intel Ethernet Flow Director for hardware-based application traffic steering
▪ Dynamic Device Personalization (DDP) enables increased packet processing efficiency for NFV and Cloud deployments
▪ Data Plane Development Kit (DPDK) optimized for efficient packet processing
▪ Excellent small packet performance for network appliances and Network Functions Virtualization (NFV)
▪ Intelligent offloads to enable high performance on servers with Intel Xeon processors
▪ I/O virtualization innovations for maximum performance in a virtualized server
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Intel® X710-BM2 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel FTX710-BM2 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Chipset | Intel® X710-BM2 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 167 mm |
| Depth | 69 mm |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Chipset | Intel® X710-BM2 |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure













































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account