AIR-PWRINJ1500-2= - Cisco Aironet Power over Ethernet Injector, Provides up to 80W, 90-Day Limited Hardware Warranty (AIR-PWRINJ1500-2=)
- POWER: Provides up to 80W over all 4 wire pairs of shielded, outdoor-rated (Cat 5e or higher) Ethernet cable
- COMPATIBILITY: For use with Cisco Aironet 1550 and 1570 Series access points
- FLEXIBILITY: Increases wireless LAN deployment flexibility of an access point
- MOUNT: Can be mounted on most horizontal and vertical surfaces (but must be mounted in a vertical orientation to comply with safety requirements)
- PEACE OF MIND: 90-day limited hardware warranty
| SKU | AIR-PWRINJ1500-2= |
|---|---|
| EAN | 0882658150500 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
| Network | |
|---|---|
| Compliance industry standards | IEEE 802.3af |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 48 V |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 48 V |
| AC adapter input voltage | 90 - 480 V |
| Technical details | |
| Package width | 251 mm |
| Package height | 133.3 mm |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3af |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 2.63 kg |
| Package depth | 282.7 mm |
| Package width | 251 mm |
| Package height | 133.3 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.63 kg |
| Package depth | 282.7 mm |
| Package width | 251 mm |
| Package height | 133.3 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | AIR-PWRINJ1500-2 Power Supply, CDOC, Power Injector Cap |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure













Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account