C1111-8PLTEEA-RF - Cisco C1111-8PLTEEA wired router Gigabit Ethernet Silver
| Web-based management | Yes |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| SKU | C1111-8PLTEEA-RF |
| EAN | 0889728185578 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Flash memory | 4096 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Performance | |
| Flash memory | 4096 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Mobile network | |
| Mobile network generation | 4G |
| 4G standard | LTE |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Security | |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | 3DES, 802.1x RADIUS, AES, DES |
| Features | |
| Flash memory | 4096 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Design | |
| Country of origin | Czech Republic |
| Product colour | Silver |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4570 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Package width | 342.9 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package height | 162.1 mm |
| Package weight | 4.26 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 342.9 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package height | 162.1 mm |
| Package weight | 4.26 kg |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure













Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account