| SKU | C1300-8FP-2G-RF |
|---|---|
| EAN | 0889728651240 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Catalyst |
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 2000 |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 990 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Number of VLANs | 4093 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| IGMP entries | 2000 |
| DHCP features | DHCP Option 82, DHCP client, DHCP server |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1786412 h |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Power | |
| Power consumption (max) | 148.12 W |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 505.41 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 297.4 mm |
| Depth | 268.2 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 384.8 mm |
| Package depth | 446.8 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 3.42 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Mean time between failures (MTBF) | 1786412 h |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure

































































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account