C9350-48TX - Cisco C9350-48TX network switch Managed L3 1U Grey
- Cisco C9350-48TX is powered by dual Silicon One A100/L ASICs, delivering 1.3 Tbps of throughput per ASIC for superior performance and future-ready infrastructure
- Cisco C9350-48TX supports 10 Mbps to 10 Gbps (10M/100M/1G/2.5G/5G/10G) downlinks; 10 Mbps is fullduplex only. Cisco C9350-48TX features scalable StackWise-1.6 T technology, enabling up to 1.6 Tbps of stack bandwidth and supporting up to 448 multigigabit ports in an eight-switch stack
- Cisco C9350-48TX supports up to 400G bandwidth for modular uplinks (C9350-NM-4C, C9350-NM-2C, C9350-NM-8Y), ensuring ample throughput for bandwidth-intensive enterprise applications
| SKU | C9350-48TX |
|---|---|
| EAN | 0889728593724 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
The Cisco C9350 series delivers high-throughput Ethernet and seamless stacking—ideal for high-density, data only access and network segmentation.
| Management features | |
|---|---|
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9216 |
| MAC address table | 64000 entries |
| Switching capacity | 3360 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 261150 h |
| Internal memory | 16000 MB |
| Flash memory | 18000 MB |
| Stackable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Power source | AC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445 mm |
| Depth | 472 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 261150 h |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 16000 MB |
| Flash memory | 18000 MB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure











































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account