CP-6861-3PW-UK-K9= - Cisco IP Business Phone 6861 with Multi-Platform Phone Firmware, 3.2-inch Display, Ethernet and Wi-Fi Connectivity, 1-Year Limited Hardware Warranty (CP-6861-3PW-UK-K9=)
- WIFI AND BLUETOOTH: Office phone with built-in dual band 2.4G and 5G Wi-Fi
- LARGE DISPLAY: Easy to read with scrollable access to calling features and text-based XML applications
- HEADSET COMPATIBLE: Connect an audio headset through the RJ9 port for hands-free communications
- ETHERNET: 10/100BASE-T Ethernet connection through one RJ45 port for the LAN connection
- PEACE OF MIND: 1-year limited hardware warranty
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | CP-6861-3PW-UK-K9= |
| EAN | 0889728223539 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Volume control | Digital |
| Product colour | Black |
| Backlight keypad | Yes |
| Technical details | |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Volume control | Digital |
| Speakerphone | Yes |
| Backlight keypad | Yes |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Product colour | Black |
| Backlight keypad | Yes |
| Phone features | |
| Message-waiting indicator (MWI) | Yes |
| Call transfer | Yes |
| Lines quantity | 4 lines |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Anonymous call rejection | Yes |
| Management features | |
| Volume control | Digital |
| Display | |
| Display diagonal | 8.13 cm (3.2") |
| Display | LCD |
| Backlight display | Yes |
| Camera | |
| Front camera | No |
| Audio | |
| Speakerphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | SIP, IPv4, IPV6, DNS, DHCP, SNTP, NUT, STUN, UDP, TCP, LLDP |
| Ethernet LAN | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Ports & interfaces | |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Certificates | |
| Compliance industry standards | TIA 810, TIA 920 |
| Certification | UL 60950 Second Edition CAN/CSA-C22.2 No. 60950 Second Edition EN 60950 Second Edition (including A11 and A12) IEC 60950 Second Edition (including A11 and A12) AS/NZS 60950 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 207 mm |
| Depth | 206 mm |
| Height | 33 mm |
| Package width | 232.9 mm |
| Package depth | 376.9 mm |
| Package height | 73.9 mm |
| Weight | 670 g |
| Package weight | 1.3 kg |
| Packaging content | |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure

























Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account