| SKU | MA-INJ-6 |
|---|---|
| EAN | 0810979018254 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
Allows delivery of both data and power for the Meraki MV smart camera over a single Ethernet cable allowing for simple installation.
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Duplex system | Full |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Product colour | Black |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Power protection features | Short circuit |
| LED indicators | Yes |
| Certification | USA: FCC 15 B EU: EN55022 B cUL/US |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Power | |
| Input current | 0.8 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 / 60 Hz |
| Technical details | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.8 A |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 210 g |
| Width | 160 mm |
| Depth | 52.5 mm |
| Height | 35.5 mm |
| Certificates | |
| Certification | USA: FCC 15 B EU: EN55022 B cUL/US |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account