MS150-48FP-4X - Cisco MS150-48FP-4X network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey
- Power Wi-Fi 7 and IoT deployments with up to 740W power budget
- Diverse PoE offerings (30W PoE+ and 60W PoE++)
- Stack up to eight MS150 switches with two dedicated stacking ports
- High-speed options including 5 GbE mGig and 10 GbE SFP+
- Shallow-depth options for ergonomic deployments
| SKU | MS150-48FP-4X |
|---|---|
| EAN | 0810087208677 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
Easily adopt new technology while boosting scalability, security, and resilience across your campus and branches.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP snooping |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 1029618 h |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source | AC/PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1029618 h |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure

























































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account