DELL 400-AUWK internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
- Offers up to 12 TB storage capacity
- Equipped with Serial ATA interface which delivers high data transfer rate
- 7200 RPM spindle speed ensures excellent performance
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 400-AUWK |
| EAN | 5397184222751 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatibility | - PowerEdge R540 (3.5"), T440 (3.5") - PowerEdge R230 (3.5"), R330 (3.5"), R730 (3.5"), R730xd (3.5"), T330 (3.5"), T630 (3.5") |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatibility | - PowerEdge R540 (3.5"), T440 (3.5") - PowerEdge R230 (3.5"), R330 (3.5"), R730 (3.5"), R730xd (3.5"), T330 (3.5"), T630 (3.5") |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | - PowerEdge R540 (3.5"), T440 (3.5") - PowerEdge R230 (3.5"), R330 (3.5"), R730 (3.5"), R730xd (3.5"), T330 (3.5"), T630 (3.5") |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Compatibility | - PowerEdge R540 (3.5"), T440 (3.5") - PowerEdge R230 (3.5"), R330 (3.5"), R730 (3.5"), R730xd (3.5"), T330 (3.5"), T630 (3.5") |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





























































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account