| Graphics processor | RTX 4000 Ada |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 160 bit |
| SKU | DELL-YTVMX |
| EAN | 5397184923634 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 6144 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX 4000 Ada |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 20 GB |
| Memory bandwidth (max) | 360 GB/s |
| Memory bus | 160 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 6144 |
| Performance | |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Power | |
| Minimum system power supply | 130 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 130 W |
| Weight & dimensions | |
| Height | 111.7 mm |
| Length | 241.3 mm |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure







Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account