| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | HTYGX |
| EAN | 5711783206750 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
- Offers - 600GB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 15K RPM spindle speed ensures excellent performance
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | - PowerEdge R610 - PowerEdge R710 - PowerEdge T610 - PowerEdge R410 - PowerEdge T410 - PowerEdge T710 - PowerEdge T310 - PowerEdge R510 - PowerVault MD3200 - PowerVault MD3200i - PowerEdge R720 - PowerEdge R720XD - PowerEdge T620 - PowerEdge T320 - PowerEdge T420 - PowerEdge R320 - PowerEdge R520 - PowerEdge R420 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | - PowerEdge R610 - PowerEdge R710 - PowerEdge T610 - PowerEdge R410 - PowerEdge T410 - PowerEdge T710 - PowerEdge T310 - PowerEdge R510 - PowerVault MD3200 - PowerVault MD3200i - PowerEdge R720 - PowerEdge R720XD - PowerEdge T620 - PowerEdge T320 - PowerEdge T420 - PowerEdge R320 - PowerEdge R520 - PowerEdge R420 |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | - PowerEdge R610 - PowerEdge R710 - PowerEdge T610 - PowerEdge R410 - PowerEdge T410 - PowerEdge T710 - PowerEdge T310 - PowerEdge R510 - PowerVault MD3200 - PowerVault MD3200i - PowerEdge R720 - PowerEdge R720XD - PowerEdge T620 - PowerEdge T320 - PowerEdge T420 - PowerEdge R320 - PowerEdge R520 - PowerEdge R420 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure















































































































































































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account