| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| Component for | PC |
| Interface | SAS |
| SKU | P10460-B21 |
| EAN | 0190017327662 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE Solid State Drives are ideal for big data analytics, cloud computing, active archiving, database applications, and data warehousing.
Achieve higher IOPS to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
12 Gb/s SAS, 6 Gb/s SATA, and NVMe.
Offer Twice the IOPS of SATA SSDs, Significantly Improving Workload Performance
HPE Value SAS Solid State Drives support 12 Gbs, versus SATA SSDs at 6 Gbs.
Optimized for enterprise application workloads, HPE Value SAS SSDs allow you to do more work with fewer servers by improving and consolidating transactional database workloads.
HPE Value SAS SSDs allow you to reduce operating costs for storing, powering and maintaining servers, as well as reducing your data center footprint.
Available in a variety of storage capacities, HPE Value SAS SSDs are the perfect choice for supporting read-intensive and mixed-use applications.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Compatible products | Apollo 4200 Gen9 |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Compatible products | Apollo 4200 Gen9 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure









































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account