| SKU | R0X31A |
|---|---|
| EAN | 0190017338644 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
What is new supporting point:
High-performance modular Layer 3 switches with BGP, EVPN, VXLAN, VRF, and OSPF with robust security, MACsec encryption, and QoS while delivering up to 28 Tbps in non-blockling bandwidth.
High availability with industry-leading VSX and redundant power supplies and fans.
Full density HPE Smart Rate (1/2.5/5GbE) multi-gigabit, 60W PoE, and SFP+ modules.
High-speed, non-blocking 1GbE, 10 GbE, 25 GbE, 40 GbE, and 100 GbE with intelligent monitoring, visibility and remediation with the Network Analytics Engine
Manage via single pane of glass with HPE Aruba Networking Central across wired, wireless, and WAN.
Dynamic Segmentation enables enhanced security and simple access for users and IoT.
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.2 kg |
| Width | 30 mm |
| Depth | 208 mm |
| Height | 315 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure











Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account