Intel Arc Pro B50 16 GB GDDR6
- 16GB High Speed Memory
- Dedicated AI Acceleration Through XMX engines
- Ray Tracing Hardware Acceleration
- Power Efficient at up to 70W
- Independent Software Vendor (ISV) Certifications
- Dual Slot, Small Form Factor
- Premium Components
- Up to 4x Displays
| SKU | 33P6PEB0BB |
|---|---|
| EAN | 5032037283045 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | In Stock |
Intel® Trusted Execution Technology for safer computing is a versatile set of hardware extensions to Intel® processors and chipsets that enhance the digital office platform with security capabilities such as measured launch and protected execution. It enables an environment where applications can run within their own space, protected from all other software on the system.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | Intel |
| Processor frequency | 2600 MHz |
| Processor boost clock speed | 2600 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Arc Pro B50 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Memory bandwidth (max) | 224 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Video formats supported | H.264, VP9, AV1, H.265 |
| Performance | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Video formats supported | H.264, VP9, AV1, H.265 |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Intel® Xe Matrix Extensions (Intel® XMX) Engines | 128 |
| Xe-cores | 16 |
| Peak Single Precision Matrix (FP32) performance | 10.65 TFLOPS |
| Peak INT8 Performance | 170 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black, Blue |
| Number of slots | 2 |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 70 W |
| Minimum system power supply | 280 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 330 g |
| Height | 68.6 mm |
| Depth | 69 mm |
| Length | 167.6 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black, Blue |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 280 W |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 4A994.L |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure















Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account