QNAP QVP-21C NAS/storage server Tower Intel® Celeron® J6412 8 GB DDR4 0 TB QVR Pro Black
- Supports ONVIF cameras: Compatible with thousands of cameras from over 200+ brands and ONVIF standards
- Long-term model: The QVP-21C will be available and supported by QNAP for an extended period, up to 2029
- Dual HDMITM outputs: Play and switch between multi-channel real-time 4K videos on two monitors with extended display
- High-performance NVR: Boost your surveillance data transmission efficiency with dual-port 2.5GbE, a USB 3.2 Gen2 10Gbps port, and 8GB RAM
- RAID protection: Unlike traditional DVR and NVR, the QVP-21C protects your data from drive failure with RAID
- Lightweight AI surveillance applications: QVP-21C incorporates QNAP smart surveillance applications and supports Intel® OpenVINOTM AI engine and Edge TPU expansion via M.2 SSD slots to boost facial recognition performance in QVR Face
2-bay high-performance NVR for SMBs and SOHO
The QVP-21C QVR Pro appliance is a tower-based network surveillance server with an Intel® Celeron® quad-core processor that supports eight free IP camera channels and up to sixteen IP camera channels. Offering an economic and high-performance software and hardware integrated video surveillance solution, the QVP-21C fulfills requirements for secure, reliable, and centrally-managed video surveillance storage for small businesses and offices.
QVP-21C vs. other NAS-based surveillance systems. What’s the difference?
In a conventional NAS-based surveillance system, surveillance is just one of many applications available to users. As all these applications need to share NAS system resources and storage space, surveillance performance could be impacted. The QVP-21C QVR Pro Appliance overcomes this by providing dedicated storage space and reserving full system resources for surveillance, delivering the utmost performance to fulfill professional surveillance system requirements. The QVP-21C also comes with built-in camera channel licenses and essential applications to enable local installation without requiring an internet connection. Simply install the hard drives and power up the QVP-21C to start the installation process.
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5+HS, 5, 6, 10+HS, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J6412 |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 4000 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5+HS, 5, 6, 10+HS, 10, JBOD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 7 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Technical details | |
| Type | Storage server |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Product colour | Black |
| Noise level | 15.4 dB |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Performance | |
|---|---|
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Type | Storage server |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | QVR Pro |
| Noise level | 15.4 dB |
| Buzzer | Yes |
| Video input channels | 8 channels |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 7 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Software | |
| Operating system installed | QVR Pro |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 203 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 235 mm |
| Width | 102 mm |
| Depth | 220.5 mm |
| Height | 169 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Package weight | 2.57 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
| Package width | 203 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 2.57 kg |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure













































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account