TVS-H1277AX-R5-16G - QNAP TVS-H1277AX NAS Tower AMD Ryzen™ 5 16 GB DDR5 QNAP QTS Black
| SKU | TVS-H1277AX-R5-16G |
|---|---|
| EAN | 4711103091722 |
| Manufacturer | QNAP |
| Availability | In Stock |
Powered by AMD Ryzen™ 7000 Series 6 Core processor and supporting up to 192 GB DDR5 memory (optional ECC supported).
Accelerate with U.2 SSDs
Features multiple hybrid bays supporting U.2 PCIe Gen 4 NVMe SSDs for massive bandwidth.
Accelerate AI with NFS over RDMA
Bypass CPU overhead for high-throughput, low-latency direct storage ideal for AI workloads.
10GbE & 2.5GbE
Built-in dual 10GBASE-T and dual 2.5GbE ports accelerate large file sharing.
PCIe Gen 4 Expansion
Three PCIe Gen 4 slots for 25GbE cards or NVIDIA RTX™ GPU cards.
Virtualization Applications
Supports VMs, containers, centralized storage, backup, and disaster recovery.
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID expansion | Yes |
| Disk roaming | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive size | 3.5" |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| RAID rebuild | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5 |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum RAM supported | 192 GB |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | UDIMM |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Design | |
| Fan diameter 2 | 6 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| LED indicators | HDD, LAN, Status, SSD |
| Chassis type | Tower |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Product colour | Black |
| LED indicators | HDD, LAN, Status, SSD |
| Chassis type | Tower |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Disk scan | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Other operating systems supported | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04 |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv3, SNMPv2 |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | QTS 5.2.9 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| USB copy function | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv3, SNMPv2 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Other operating systems supported | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04 |
| Operating system version | QTS 5.2.9 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 369.9 mm |
| Depth | 319.8 mm |
| Height | 225.2 mm |
| Weight | 11 kg |
| Package weight | 12.1 kg |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Other operating systems supported | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 12.1 kg |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





























Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account