| SKU | SD2 1500 |
|---|---|
| EAN | 8023251010125 |
| Manufacturer | Riello |
| Availability | In Stock |
| Power | |
|---|---|
| Input power factor | 1 |
| Output power | 1500 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 300 J |
| Efficiency | 93.7% |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Response time | 20 ms |
| LED indicators | Yes |
| Power protection features | Over current, Short circuit, Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 40 dB |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Input power factor | 1 |
| Response time | 20 ms |
| Output power | 1500 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 300 J |
| Efficiency | 93.7% |
| Power protection features | Over current, Short circuit, Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 40 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| RS-232 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Input power cable, Serial, USB cable |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 245 mm |
| Weight | 16 kg |
| Width | 87 mm |
| Package weight | 19.5 kg |
| Height | 450 mm |
| Depth | 425 mm |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Input power cable, Serial, USB cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package weight | 19.5 kg |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure































































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account