| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | MLC |
| SSD capacity | 960 GB |
| SKU | MZ1L2960HCJR-00A07 |
| EAN | 5715063177396 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | MLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 5500 MB/s |
| Write speed | 1400 MB/s |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 550000 IOPS |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Read speed | 5500 MB/s |
| Write speed | 1400 MB/s |
| Memory type | MLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 550000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 6.5 W |
| Power consumption (read) | 7.5 W |
| Power consumption (idle) | 2.5 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Read speed | 5500 MB/s |
| Write speed | 1400 MB/s |
| Memory type | MLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 550000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 20 g |
| Height | 3.8 mm |
| Depth | 110 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure











































































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account