| Output power capacity | 6 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Rackmount |
| SKU | SRT192RMBPM |
| EAN | 0731304324317 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
Pure sine wave output on battery
Simulates utility power to provide the highest degree of compatibility for active PFC (power factor corrected) servers and sensitive electronics.
Temperature-compensated battery charging
Prolongs battery life by regulating the charge voltage according to battery temperature.
Automatic restart of loads after UPS shutdown
Automatically starts up the connected equipment upon the return of utility power.
Automatic self-test
Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced.
Power conditioning
Protects connected loads from surges, spikes, lightning, and other power disturbances.
| Power | |
|---|---|
| Output power capacity | 6 kVA |
| Features | |
| Output power capacity | 6 kVA |
| Battery | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Design | |
| Rack capacity | 3U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 420 mm |
| Weight | 910 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 105 kg |
| Height | 130 mm |
| Depth | 682 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 105 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure







































































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account