SRVL48RMBP2U - APC Easy UPS Lithium-ion External Battery Pack for 1/2/3kVA SRVL Extended runtime model, 48V 2400Wh, 2U Rackmount
- 48V SRVL Lithium-ion battery pack
- Compatible with 1/2/3kVA Easy UPS SRVL
- Longer battery lifetime and runtime
- Lighter and space-saving
| SKU | SRVL48RMBP2U |
|---|---|
| EAN | 0731304436720 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs | View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2400 Wh |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | CE, CTP, IEC 62619, UKCA, UN 38.3, RoHS |
| Battery life | 10 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 154.77 |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, CTP, IEC 62619, UKCA, UN 38.3, RoHS |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.83 kg |
| Width | 438 mm |
| Height | 86 mm |
| Depth | 616 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 800 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package weight | 33.8 kg |
| Package weight | 33.8 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 154.77 |
| Warranty period | 5 year(s) |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure

















Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account