ATGBICS I350-T2-C network card Internal Ethernet 2500 Mbit/s
- Chipset: Intel JL82576EB
- PCI-Express host interface specification v2.0 with 2.5GT/s BUS width
- PCI-Express lanes: x4
- MDI (Copper) standard IEEE 802.3 Ethernet interface for 1000BASE-T, 100BASE-TX, and 10BASE-T applications (802.3, 802.3u, and 802.3ab)
- Serializer-Deserializer (SERDES) to support 1000Base-SX/X/LX (optical fiber) for Gigabit backplane applications.
- Layer 2 functions: IEEE 802.3x Flow Control - IEEE 802.1q VLAN
- Supports Receive-side scaling (RSS)
- Supports IPv 4, IPv 6 protocols
- Supports Jumbo Frames up to 9.5K
- Supports UDP.TCP and IP Checksum offloading
- Statistics for management and RMON
- Support for virtual machines device queues
- Queues per port: 16 TX queues and 16 RX queues Full-Spectrum Security
- Next Generation VMDq Support (8VMs)
- Interrupt throttling control to limit maximum interrupt rate and improve CPU usage
| SKU | I350-T2-C |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
The PCIe* v2.0 (2.5GT/s) Intel 82576 GbE Network adapter is a single, compact, low power component that offers two fully integrated Gigabit Ethernet Media Access Control (MAC) and physical layer (PHY) ports.
The 82576 enables two-port implementation in a relatively small area and can be used for server system configurations such as rack mounted or pedestal servers, where the 82576 can be used as add-on NIC or LAN on Motherboard (LOM) design.
Another system configuration is blade servers, where it can be used as LOM. The 82576 can also be used in embedded applications such as switch add-on cards and network appliances.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 2.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Intel® 82576 |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel® 82576 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Chipset | Intel® 82576 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Depth | 69 mm |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Chipset | Intel® 82576 |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure







































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account