ATGBICS PCIEX1-RJ-2-I226-AT network card Internal Ethernet 2500 Mbit/s
- Compliant with PCI Express specification Revision 3.1 (5GT/s)
- MDI (Copper) standard IEEE802.3 Ethernet interface up to 2.5Gb/s
- Complies with dual port 2.5GbE RJ45 port (copper)
- Complies with the MDI standard IEEE802.3 Ethernet interface for 2500BASE-T,1000BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-TE application ( IEEE802.3bz, IEEE802.3ab IEEE802.3u and IEEE802.3 )
- IEEE802.3 Auto-negotiator
- IEEE802.3x and IEEE802.3z compliant flow control support with software-controllable RX thresholds and TX pause frames
- Automatic cross-over detection function (MDI/MDI-X)
- IEEE 1588 Protocol and 802.1AS implementation
- Supporting Time Sensitive Networking (TSN) Capabilities
- Support IEEE802.3az-Energy Efficient Ethernet (EEE)
- Full Wake-On-Lan support
- TCP/UDP, IPv4 checksum offloads (Rx/Tx)
- Transmit Segmentation offloading (TSO) (IPv4, IPv6)
- Support for packets up to 9.5KB Jumbo Frames
| SKU | PCIEx1-RJ-2-I226-AT |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
The Intel Ethernet Network Adapter I226-T2 is ideally suited for personal computers and workstations used for enterprise, gaming, and home networks. Based on the Intel Ethernet Controller I226, this versatile networking solution supports 2.5Gbps, 1Gbps, 100Mbps and 10Mbps network speeds without the need to overhaul existing cabling infrastructure.
These systems require more bandwidth than ever before. The I226-T2 is also designed with a ventilated bracket, for increased efficiency and reduced power consumption. Packed with performance optimization capabilities, the I226-T2 includes advanced interrupt-handling features to reduce CPU overhead. Combining interrupt-handling features with intelligent filtering, ordering, and directing packets to specific queues and cores, enables load-balancing network traffic flows to improve throughput in multi-core platforms. Simplifying technology transitions with auto negotiation between port speeds provides maximum flexibility.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Intel I226 |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 2.5GBase-T |
| LAN controller | Intel I226 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Chipset | Intel I226 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 83 mm |
| Depth | 67 mm |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Chipset | Intel I226 |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure







































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account