ATGBICS P08458-B21-C network card Internal Ethernet 25000 Mbit/s
- Compliance with PCI Express 4.0 specification and backward with PCI Express3.0
- Concurrency for 256 non-posted requests.
- Supports multiple port speeds with a single architechture: 25/10/1GbE
- 100Gb/s throughput for each TX and RX, up to 80Mpps for TX and 90Mpps for RX
- Flexible Ethernet Port Configuration with Ethernet Port Configuration tool(EPCT)
- Stateless offloads: TCP/UDP segment offload, large segment offload, checksum offload
- IEEE1588 Precision Time Protocol Support
- RDMA support both iWARP and RoCE v2
- Enhanced DPDK for Network Functions Virtualization acceleration, advanced packet forwarding, and highly effective packet processing
- Deliver consistent application performance with Application Device Queues
- Improve packet processing efficiency with enhanced Dynamic Device Personalization (DDP)
- Intel® Ethernet Adaptive Virtual Function (Intel® Ethernet AVF)
- Jumbo frame of up to 9728 bytes
| SKU | P08458-B21-C |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
Intel Ethernet 800 Series network adapters with four 25GbE SFP28 ports and key performance optimizations.
The E810-XXVDA4 supports solutions across Cloud, Enterprise, and Communications and improves application efficiency and network performance with innovative and versatile capabilities.
Quad-Port SFP28
PCI Express (PCIe) 4.0 x8
Application Device Queues (ADQ)
Dynamic Device Personalization (DDP)
Supports both RDMA iWARP and RoCEv2
IEEE 1588 Precision Time Protocol (PTP)
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 4.0 |
| Fiber ports quantity | 4 |
| Fiber optic connector | SFP28 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Intel E810-CAM1 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel E810 |
| Ethernet LAN data rates | 10000,25000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Chipset | Intel E810-CAM1 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 167 mm |
| Depth | 69 mm |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Chipset | Intel E810-CAM1 |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





























































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account