ATGBICS PCIEX16-Q28-2-NVX5-AT network card Internal Ethernet 100000 Mbit/s
- PCI Express Gen 3.0 and 4.0, 1.1 and 2.0 compatible
- 2.5, 5.0, 8.0, 16.0 GT/s link rate
- Embedded PCIe Switch: Up to 8 bifurcations
- Tag matching and rendezvous offloads
- Adaptive routing on reliable transport
- Burst buffer offloads for background checkpointing
- NVMe over Fabric offloads
- Backend switch elimination by host chaining
- Enhanced vSwitch/vRouter offloads
- RoCE for overlay networks
- Industry-leading throughput, low latency, low CPU utilization and high message rate
- Innovative rack design for storage and Machine Learning based on Host Chaining technology
- Smart interconnect for x86, Power, Arm, and GPU-based compute & storage platforms
- Advanced storage capabilities including NVMe over Fabric offloads
- Intelligent network adapter supporting flexible pipeline programmability
- Cutting-edge performance in virtualized networks including Network Function Virtualization (NFV)
- Enabler for efficient service chaining capabilities
- Efficient I/O consolidation, lowering data center costs and complexity
| SKU | PCIEx16-Q28-2-NVX5-AT |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
The PCIe x16 Mellanox ConnectX-5 Dual-Port 100G Ethernet Adapter Cards provide a high performance and flexible solution with two ports of 100Gb/s InfiniBand and Ethernet connectivity, low latency, and a high message rate, plus an embedded PCIe switch and NVMe over Fabrics offloads. These intelligent remote direct memory access (RDMA) -enabled adapters provide advanced application offload capabilities for high-performance computing (HPC), cloud hyperscale, and storage platforms.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | QSFP28 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | NVIDIA ConnectX-5 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 50 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | NVIDIA ConnectX-5 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,25000,40000,50000,100000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Chipset | NVIDIA ConnectX-5 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 68 mm |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Chipset | NVIDIA ConnectX-5 |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure





















































































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account