| SKU | P26262-B21-C |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP28 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Broadcom BCM975414A |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Broadcom BCM975414A |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,25000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Chipset | Broadcom BCM975414A |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| System requirements | |
|---|---|
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 168 mm |
| Depth | 69 mm |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other features | |
| Chipset | Broadcom BCM975414A |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure













































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account