ATGBICS PCIEX8-SFPP-2-I82599-AT network card Internal Ethernet 10000 Mbit/s
- PCI-Express host interface specification v2.0 with 5.0GT/s BUS width
- PCI-Express lanes: x8
- Complies with dual- port 10 gigabit SFP+ Connectivity port
- Complies with IEEE802.3ae specification
- Layer 2 functions: IEEE 802.3x Flow Control - IEEE 802.1q VLAN
- Supports Receive-side scaling (RSS)
- Supports IPv4, IPv6 protocols
- Supports Jumbo Frames up to 15.5K
- Supports Checksum offloading
- Statistics for management and RMON
- Support for virtual machines device queues
- Interrupt throttling control to limit maximum interrupt rate and improve CPU usage
| SKU | PCIEx8-SFPP-2-I82599-AT |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
PCI Express x8 X520-DA2 Network adapter adopts Intel third-generation WMB network controller Intel JL82599ES. By providing unparalleled features of virtualization, flexible features of LAN and SAN network, and proven reliable performance, it solves the high requirements of the generation data centre, it has Dual 10 Gigabit SFP+ port which can setup a long-distance link with a file server or a remote workstation.
PCI Express* 2.0, dual port 10 Gigabit Ethernet controller along with Intel Xeon processor 500 series servers deliver the performance that demanding applications require
Industry-leading product innovations for I/O virtualization that are ideal for the dynamic data centre.
Unified networking support simplifies the network infrastructure by allowing LAN, SAN, and IPC traffic to share the same data centre fabric.
Energy-efficient design with integrated SFI/KR PHYs that creates new opportunities for Blades and LAN-on-motherboard (LOM) solutions.
High-volume stable architecture with broad operating system support
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 2.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Network | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel® 82599ES |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 69 mm |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure



































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account