ATGBICS N2XX-ABPCI03-M3-C network card Internal Ethernet 1000 Mbit/s
- Quad -port Gigabit Ethernet adapters with copper or fibre interface options
- Innovative power management features including Energy Efficient Ethernet (EEE) and DMA Coalescing for increased efficiency and reduced power consumption
- Flexible I/O virtualization for port partitioning and quality of service (QoS) of up to 32 virtual ports
- Scalable iSCSI performance delivering cost-effective SAN connectivity
- High-performing bridgeless design supporting PCI Express* Gen 2.1 5GT/s
- Reliable and proven Gigabit Ethernet technology from Intel Corporation
| SKU | N2XX-ABPCI03-M3-C |
|---|---|
| Manufacturer | ATGBICS |
| Availability | In Stock |
The Intel Ethernet Server Adapter I350 family represent the next step in the Gigabit Ethernet (GbE) networking evolution for the enterprise and data centre by introducing new levels of performance through industry-leading enhancements for both virtualized and iSCSI Unified Networking environments. This new family of adapters also includes new power management technologies such as Energy Efficient Ethernet (EEE) and DMA Coalescing (DMAC).
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Intel® I350-AM2 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel® I350-AM2 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Chipset | Intel® I350-AM2 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 155 mm |
| Depth | 68 mm |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Chipset | Intel® I350-AM2 |
| Country of origin | China |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure









































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account