| SKU | N9K-C92348GC-FX3 |
|---|---|
| EAN | 0889728624206 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Nexus |
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | QSFP28, SFP28 |
| QSFP28 ports quantity | 2 |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| Network | |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 8000 |
| Data transmission | |
| Packet buffer memory | 40 MB |
| MAC address table | 97000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) ingress | 3000 |
| IGMP entries | 8000 |
| Access Control List (ACL) egress | 2000 |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Performance | |
| Noise level | 71.6 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 474571 h |
| Internal memory | 8000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 40 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 245 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 150 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating altitude | 0 - 4000 m |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 439 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 44 mm |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | QSFP28, SFP28 |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Noise level | 71.6 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 474571 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 40 MB |
| Internal memory | 8000 MB |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure















































Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account