| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 3840 GB |
| SKU | P49034-B21 |
| EAN | 0190017558851 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
Achieve high IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Enable up to 24 Gb Max performance when combined with appropriate backplanes.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
What is new supporting point:
Offering 960 GB, 1.92 TB, 3.84 TB, 7.68 TB, and 15.36 TB storage capacities on selected models of HPE SAS SSDs.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 78000 IOPS |
| Features | |
| Interface | SAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Random write (4KB) | 78000 IOPS |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 9.19 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Random write (4KB) | 78000 IOPS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
| Height | 15 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure

























Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account