TS-H1655XEU-RP-8G - QNAP TS-h1655XeU-RP - NAS server - 12 bays - rack-mountable - SATA 6Gb/s - RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD - RAM 8 GB - Gigabit Ethernet / 2.5 Gigabit Ethernet / 5 Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet - iSCSI support - 3U
- Unique E1.S/M.2 slots: Four E1.S/M.2 NVMe PCIe slots enable SSD caching or 10GbE expansion to uplevel system performance.
- QuTS hero operating system: ZFS-powered for data integrity with self-healing, WORM, deduplication, and SnapSync disaster recovery.
- Built-in 2.5/10GbE, upgradeable to 25GbE: Supports Port Trunking with network switches for higher bandwidth, and expanded device connectivity.
- Scalable storage expansion: Connect QNAP JBODs to cost-efficiently expand storage for backup, virtualization, and more.
- Upgradable PCIe Gen 3 slots: Dual PCIe slots support 5/10/25GbE NICs, QM2 cards, or Fibre Channel cards for enhanced networking and performance.
Short-depth, high-performance 10GbE ZFS NAS – Hybrid storage for virtualization & demanding workloads
The TS-h1655XeU-RP 10GbE NAS packs powerful performance into a compact 3U short-depth chassis (29.6 cm/11.6 inches), perfect for space-constrained server rooms. Powered by an Intel® 8-core processor and featuring 12x 3.5-inch SATA bays with 4x E1.S/M.2 PCIe NVMe slots, the TS-h1655XeU-RP delivers flexible hybrid storage for demanding workloads such as virtualization (VMware® and Hyper-V®) and data-intensive applications. Moreover, the redundant power supplies help ensure system reliability for dependable operations.
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Disk roaming | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 16 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 1+0, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,E1.S,M.2 |
| RAID rebuild | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor model | C5125 |
| Processor cores | 8 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 4096 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| iSCSI support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 1+0, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Technical details | |
| Type | Storage server |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive, iSCSI LUN |
| Product colour | Black, Grey |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Performance | |
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Password authentication | Yes |
| Disk scan | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Type | Storage server |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Operating system version | h5.2.6 |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | h5.2.6 |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 112.42 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 121.7 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 581 mm |
| Package depth | 293 mm |
| Package height | 595 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 296 mm |
| Height | 133 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Packaging content | |
| Number of screws | 84 |
| Package type | Box |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
| Package width | 581 mm |
| Package depth | 293 mm |
| Package height | 595 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
Tell us what you are looking for, and let us help to source it.
At Flux IT Hardware, we specialise in network and server equipment. As an independent reseller, we have access to a wider market of resellers, distributors and manufacturers. Supplying both new and refurbished hardware, we can meet any budget and lead time. We have thousands of products to choose from and an unrivalled network of vetted UK and European suppliers. We find the best prices and pass the savings on to you. All backed up with a choice of warranties to give you complete peace of mind when purchasing.
Whether you’re upgrading infrastructure, expanding capacity, or enhancing security, our experts will guide you to the right solution, based on performance, storage, and connectivity needs.
Our portfolio includes:
- Business laptops and desktops
- Enterprise servers
- Switches, routers, and firewalls
- Wireless and edge infrastructure

























Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account